O mně

Jsem velký nadšenec do jógy, studia stravy,  jejího vlivu na naše tělo i mysl, rozvoje osobnosti a většího využívání našeho lidského potenciálu. O stravě si můžete více přečíst kliknutím na odkaz: Výživové poradenství.

Opakující se velmi nepříjemné bolesti zad mne přivedly k účasti na prvním kurzu jógy. Naše bolesti zad mohou mít řadu příčin. V dnešní době jsou nejčastější příčinou bolestí zad sedavý způsob života a stres. Bohužel trávíme často sezením většinu našich dní. Sedíme za pracovním stolem, sedíme v autě, sedíme u televize atd. Navíc jsme často ve stresu. To byl i můj případ.

Již krátce po zakončení studia vysoké školy se mi v práci poprvé zablokovala záda. Následovaly injekce proti bolesti a rehabilitace. Chvíli bylo lépe a pak se situace znovu a znovu opakovala. Až trochu náhoda mi „přihrála“ do cesty kurz jógy proti bolestem zad. Rozhodl jsem se ho vyzkoušet, protože jsem si bolestmi zad do té doby tzv. užil svoje. Od kurzu jsem neměl žádná očekávání. Už po několika lekcích jsem vnímal, že se po každé lekci cítím více v pohodě a jsem nabitý novou energií. Z tohoto důvodu jsem se na další lekci vždy těšil, přestože jsem po některých lekcích měl se zády ještě větší bolesti, ale ten pocit uvolnění a relaxace po každé lekci byl pro mne velmi příjemný. Cítil jsem se více v pohodě, více vyrovnaný.

Jakmile půlroční kurz skončil, ihned jsem se přihlásil na kurz na další pololetí. Musím říct, že po cca po 2 letech pravidelných lekcí jógy moje bolesti zad výrazně ustoupily a už jsem se s nimi setkával jen zcela výjimečně. Postupně jsem prošel řadou kurzů jógy a v době, kdy už jsem také cvičil pravidelně téměř každý den, přišli naši lektoři jógy neočekávaně s tím, že z důvodu jejich stěhování nebudou naše společné kurzy jógy už od dalšího pololetí otevřeny a bohužel za sebe nemají na další pololetí náhradu, která by naše kurzy jógy vedla. Navrhovali tehdy, abychom v našich lekcích pokračovali sami tak, že každý z účastníků povede vždy jednu lekci a další týden zase někdo jiný. Bylo však znát, že se řadě účastníků kurzů jógy tento nápad nezamlouvá. Intenzivně jsem nad tím tehdy přemýšlel doma, protože jsem si přál naše společné kurzy jógy zachránit, aby mohly pokračovat i nadále. Pochopil jsem, že jediná možnost, jak kurzy jógy u nás zachránit, je stát se instruktorem jógy. Nabídl jsem se tedy, že kurzy povedu já. Krátce po té jsem se také přihlásil na kurz pro instruktory jógy a po složení zkoušek jsem se stal certifikovaným instruktorem jógy.

Po té, co jsem začal vést lekce jógy, jsem si stále více uvědomoval, že mne vedení lekcí jógy stále více a více naplňuje. Motivovala mne také zpětná vazba od řady účastníků mých kurzů, že se jim moje kurzy jógy líbí a že jim moje pravidelné lekce jógy pomáhají i po zdravotní stránce. Postupně jsem se tedy vrhl na intenzivní studium jógy, nastudoval spoustu knih, shlédl spoustu videí a cítil jsem se tou činností spolu s vedením lekcí jógy velmi naplněný. A tato činnost mne těší a naplňuje dodnes.

Je velmi příjemné slyšet, když za mnou někdo z účastníků mých kurzů jógy přijde a sdělí mi, že měl nějaké zdravotní problémy a díky mým kurzům se mu podařilo těchto problémů zbavit. Moje lekce jógy také pomohly lidem, kteří měli po výhřezu meziobratlové ploténky nebo trpěli bolestmi zad v oblasti krční, hrudní nebo bederní páteře. Účastníci mých kurzů také uvádějí, že jsou také klidnější, získali v životě větší pohodu a snížili vliv stresu na jejich životy. Tato zpětná vazba je pro mne „obrovským motorem“, který mne v oblasti vedení kurzů jógy a dalšího vzdělávání pohání stále dopředu.

Věnuji se také spolupráci se sportovci, pro které je jóga skvělým doplňkem jejich sportovních aktivit. Vedu také lekce jógy pro sportovní týmy. Zpětná vazba z těchto lekcí pro sportovce je také velmi pozitivní, když si přichvalují protažení a posílení jistých svalových skupin, které jsou při jejich sportovních aktivitách důležité.

Mám také zkušenosti s vedením individuálních lekcí jógy. Tyto lekce jsou velmi přínosné pro lidi se zdravotními hendikepy, např. po výhřezu meziobratlových plotének. Individuální lekce jógy také doporučuji lidem s nadváhou nebo omezenou hybností, kde je velkou výhodou přizpůsobení lekcí individuálním možnostem daného člověka.

Velkou radostí pro mne je, když za mnou účastníci mých kurzů přijdou, že postupně mění přístup k životu a že jsou mnohem spokojenější, než byli v minulosti a že žijí v mnohem větší harmonii jak ve vztahu k sobě i jiným lidem. Pravidelní účastníci mých kurzů také často přicházejí s tím, že dokáží také daleko lépe zvládat svoje emoce.